Ačkoli se koncesionářské poplatky od května 2025 zvýšily o 25 korun, pro podnikatele platí přechodné dvouměsíční období, během kterého platí poplatky v původní výši a podle předchozího systému, tedy dle počtu zařízení. Od července pak budou podnikatelé poplatky hradit na základě počtu zaměstnanců. A právě počet zaměstnanců musí do konce června televizi a rozhlasu nahlásit.
Koncesionářské poplatky se zvýšily pro domácnosti od května
Od letošního května se koncesionářské poplatky pro domácnosti zvýšily o 25 Kč, a to na 150 Kč u televizního a na 55 Kč u rozhlasového. Zároveň se změnila definice rozhlasového a televizního přijímače. Nově jsou definována jako zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového, resp. televizního vysílání, bez ohledu na to, jakým způsobem je takové vysílání přijímáno.
Podnikatelé platí až do července poplatky v původní výši
Podnikatelé (ať už fyzické nebo právnické osoby) v současnosti platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním. Nově však budou podnikatelé hradit koncesionářské poplatky podle počtu zaměstnanců. OSVČ a firmy s maximálně 24 zaměstnanci pak nebudou muset poplatky vůbec platit. Změny pro podnikatele nicméně budou platit až od poloviny roku 2025. Až do poloviny roku tak platí poplatky nejen dle počtu zařízení, ale také v jejich původní výši (135 Kč a 45 Kč).
Co se týče sazeb od července, budou tyto:
- při počtu 25 až 49 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (televizní a rozhlasový poplatek by tak nově dohromady činil 1025 Kč měsíčně)
- při počtu 50 až 99 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového a televizního poplatku (2050 Kč)
- při počtu 100 až 199 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (4100 Kč)
- při počtu 200 až 249 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (6150 Kč)
- při počtu 250 až 499 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (14 350 Kč)
- při počtu více než 500 zaměstnanců v pracovní poměru stonásobek výše rozhlasového poplatku a stonásobek výše televizního poplatku (20 500 Kč)
Počtem zaměstnanců se rozumí počet zaměstnanců přepočtený na plné pracovní úvazky. Zákon používá termín zaměstnanec v pracovním poměru, kdy se dle zákoníku práce se jím rozumí fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovně právním vztahu. Zjednodušeně se jedná o osoby, které mají podepsanou pracovní smlouvu, jsou jmenovaní či volení. Započítávají se zde i částečné úvazky, které se sčítají. Lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti či o provedení práce naopak nikoliv,
upřesnila serveru Podnikatel.cz Blanka Bumbálková, mluvčí Českého rozhlasu.
Nahlásit počet zaměstnanců musíte do konce června
Pro podnikatele se sice systém placení koncesionářských poplatků změní až od července, do té doby však musí nahlásit České televizi a Českému rozhlasu počet zaměstnanců. Kromě počtu zaměstnanců budou muset podnikatelé (fyzické osoby) oznámit jméno, příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo a předmět podnikání. Právnické osoby pak budou povinny oznámit obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a předmět činnosti. Oznámení je možné provést on-line prostřednictvím linku, jež je součástí datové zprávy, která bude postupně všem právnickým a fyzickým osobám podnikajícím odeslána v průběhu května a června,
uzavřela Blanka Bumbálková, mluvčí Českého rozhlasu.
Odborný zdroj: mediální novela