Posílání balíků zažívá renesanci. O tu se postarali především mladí lidé, kteří skrze balíky posílají už nepotřebné zboží. Roste zájem posílání balíků primárně přes výdejní boxy a kurýry.
Různé aplikace umožňující prodej již nepotřebných věcí jsou na vzestupu a mladí lidé se tak vracejí k posílání balíčků. Vnímáme rostoucí zájem nejen při využití kurýrů, ale především u výdejních boxů a míst,
potvrzuje ředitel GLS Česká republika Pavel Včela.
Podle podzimního průzkumu GLS více jak čtvrtina lidí (27 %) říká, že alespoň jednou ročně pošle balíček. U mladých do 26 let je to dokonce každý třetí. Balík lze dnes poslat přes Českou poštu, Balíkovnu, Zásilkovnu, GLS e-Balík nebo přes PPL.
Jaké jsou aktuální ceny?
U České pošty startují ceny u balíkových zásilek (nikoli Balíkovny, která má samostatný ceník a jiné parametry, pozn. redakce), konkrétně Balíku do ruky od 129 Kč (se zákaznickou kartou od 119 Kč), Zásilkovna má cenu doručení na výdejní místo od 89 Kč, na adresu od 129 Kč, GLS startuje na ceně od 69 Kč a PPL od 76 Kč.
Ostatní doručovací společnosti navíc získali nad poštou další konkureční výhodu v podobě spolupráce se společností Alza. Díky otevření sítě všech sdílených AlzaBoxů tak mohou nyní zákazníci posílat balíček po celé České republice.
Alza otevřela své výdejní boxy pro doručování balíků
Otevření sítě AlzaBoxů pro různé logistické partnery je dalším krokem k ještě větší dostupnosti a pohodlí pro zákazníky. Díky AlzaBoxům, které jsou dostupné 24/7 a je jich v Česku více než 2 300, mohou zákazníci nyní jednoduše odesílat své balíčky kdykoliv jim to vyhovuje,
říká Jakub Krejčíř místopředseda představenstva Alzy.
Obliba posílání balíků mezi mladými je novým trendem, který je z velké části způsoben právě prodejem nepotřebného zboží i životním stylem více provázaným se zahraničím. Zatímco v generaci 45+ pošle alespoň jeden balíček jen 20 % lidí, u mladých do 26 let je to 33 %.