Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) reaguje na informace, které se v posledních dnech šíří médii a které se týkají nároku na doplacení důchodu. Věc uvádí na pravou míru.
Informace, které předkládá veřejný ochránce práv, mohou dle ČSSZ vyvolávat dojem, že úřad v minulosti postupoval nesprávně při výpočtu důchodů klientů, kteří kromě ČR pracovali také v jiných členských státech EU, a že tyto klienty následně opomněla ohledně možnosti přepočtu jejich důchodu ve specifických situacích.
Veřejný ochránce práv popisuje konkrétní situaci seniorky
Žena měla podezření, že v důsledku dřívější práce mimo Česko dostává menší důchod, než by měla. ČSSZ se dopustila pochybení, když použila k výpočtu starou metodu tzv. vyloučených dob, a žena tak roky přicházela o peníze, na které měla nárok. Svou chybu napravil úřad jen částečně, protože důchodkyni doplatil částku zpětně pouze za 5 let.
ČSSZ reaguje a situaci uvádí na pravou míru
ČSSZ skutečně do počátku roku 2009 při výpočtu procentní výměry dílčích důchodů podle nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 postupovala tak, že doby pojištění získané v jiném členském státě EU při stanovení osobního vyměřovacího základu pojištěnce vylučovala z rozhodného období, aby nedošlo k rozmělnění jeho českých vyměřovacích základů, z nichž se procentní výměra důchodu (resp. osobní vyměřovací základ) počítá. Metoda vylučování zahraničních dob pojištění z rozhodného období byla všeobecně přijímanou, tradiční a výlučnou metodou používanou při výpočtu všech dílčích důchodů.
V roce 2008 se ČSSZ dohodla s Ministerstvem práce a sociálních věcí, že při výpočtu dílčích důchodů podle nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 bude používat jinou metodu, která je založena na dosazování průměrného indexovaného výdělku pojištěnce získaného v ČR za příspěvkové doby pojištění získané v jiném členském státě, neboť se ukázalo, že v některých případech (avšak ne ve všech) může být pro pojištěnce výhodnější. Uvedený výklad byl zaveden do praxe ČSSZ počátkem roku 2009.
Co máte udělat, abyste v důchodu dosáhli na co nejvyšší penzi? Poslechněte si podcast partnerského webu Měšec.cz

Porovnáním obou metod při výpočtu dílčího důchodu podle nařízení 1408/71 se opakovaně zabývaly české soudy včetně Nejvyššího správního soudu, který vždy konstatoval, že použití první metody vyloučených dob není v rozporu se smyslem a účelem, který sleduje nařízení 1408/71.
V žádném z případů, které se uvedeného problému týkaly, Nejvyšší správní soud neshledal, že by uplatněním institutu vyloučených dob na doby pojištění získané v jiném členském státě ČSSZ pochybila,
uzavírá ČSSZ.
Jste spokojeni s výší vašeho důchodu?
Odborný zdroj: cssz.cz