Již od roku 2020 byly digitalizovány eNeschopenky. Od roku 2025 se k nim přidaly i ostatní dávky nemocenského pojištění, tedy takzvané eDávky. Jde o peněžitou pomoc v mateřství, otcovskou poporodní péči, ošetřovné (krátkodobé i dlouhodobé) a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Co se dozvíte v článku
Sdělení identifikátoru k žádosti o dávku
Někteří zaměstnanci jsou stále přesvědčeni, že stačí, když zaměstnavateli sdělí číslo sociální události, tj. identifikátor dávky. Často jsou takto mylně informováni i samotnými lékaři při vystavení potvrzení či rozhodnutí o dávce. To platí pouze pro eNeschopenky, kdy jsou zaměstnavateli zasílány notifikace (pokud si o jejich zasílání požádal). V případě ostatních dávek nemocenského pojištění zaměstnavatelům žádné notifikace automaticky zasílány nejsou.
Zaměstnanec musí překážku v práci zaměstnavateli oznámit a o dávku nemocenského pojištění si požádat. Zaměstnavatel potřebuje znát nejen identifikátor dávky, ale také řadu informací s dávkou spojených (například informace o ošetřované osobě, o vztahu k ní apod.), které následně uvádí do tiskopisu Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku (formulář NEMPRI25 jímž tyto informace České správě sociálního zabezpečení za zaměstnance sděluje).
Nové doporučené vzory žádostí o dávky
Je záležitostí dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, jakým způsobem bude o dávku požádáno. Musí se však jednat o prokazatelný způsob žádosti. Za tím účelem Česká správa sociálního zabezpečení připravila doporučené vzory žádostí o jednotlivé dávky. Žádosti mohou být zaměstnavateli předány fyzicky nebo elektronicky. Musí je povinně archivovat 10 let po roce, kterého se týkají. Pouhá ústní forma žádosti je tudíž nedostačující.
Zaměstnavatel si může připravit pro své zaměstnance formulář oznámení (žádanky o dávku). Využití doporučených vzorů ČSSZ není povinné. První vzory byly skutečně velmi provizorní. Nyní již Česká správa sociálního zabezpečení formuláře oznámení žádosti o dávky pro zaměstnatele poupravila do finální a v praxi využitelné podoby. Nabízí se vyplňovací PDF, ale i elektronické formuláře v Excelu. Nové vzory jsou k dispozici v sekci eDávek.
Přehled podání k dávkám nemocenského pojištění v ePortálu
Zaměstnavatelé si mohou zaměstnancem uváděné skutečnosti o vzniku, trvání či ukončení dávky ověřit prostřednictvím dostupných služeb. Služba ePortálu ČSSZ je přístupná zaměstnavatelům, ale v podstatě komukoli, kdo bude znát potřebné údaje. Těmi je identifikátor dávky a další ověřovací údaj. Vždy jeden ze tří údajů, a to buď rodné číslo, příjmení, nebo datum narození. Dávka není spojena s konkrétním zaměstnavatelem, více zaměstnavatelů tak může zjišťovat stejný případ.
Důležité je ale vědět, o čí údaje se jedná. V případě peněžité pomoci v mateřství jde o rodné číslo, příjmení nebo datum narození matky. U otcovské poporodní péče (při hospitalizaci dítěte) jde o údaje dítěte a u ošetřovného (krátkodobého i dlouhodobého) o údaje ošetřované osoby.
Zaměstnavatel se po přihlášení do ePortálu a zadání požadovaných údajů k dávkám nemocenského pojištění dotáže prostřednictvím této služby na příslušná podání a uvidí seznam podání, která jsou pro dané číslo dávky vystavená. Jednotlivá podání lze dále rozkliknout a ukáže se detail náhledu podání od lékaře.
Možnosti pro zaměstnavatele využívající APEP
Rozhraní APEP (IDIS) slouží pro příjem elektronických podání (e-Podání), která mají být automatizovaně zpracována. Zaměstnavatelé, kteří tuto službu využívají, mají rozšířené informace o dávce. Mohou se nejen dotazovat na konkrétní data dle zadaného údaje, ale je možné požádat o následné zasílání dat k tomuto konkrétnímu údaji (potvrzení, rozhodnutí k dané události vystavené v budoucnu). Odběr konkrétního podání také mohou kdykoli v zrušit. Odpověď je povinně šifrována certifikátem, který je zaslán v e-podání.
Odběr budoucích podání v ePortálu nastavit nelze. Prozatím
Zaměstnavatelé, kteří nevyužívají APEP, si odběr notifikací do budoucna ke konkrétnímu číslu rozhodnutí nastavit nemohou. Jak pro server Podnikatel.cz uvedla Jitka Drmolová, Česká správa sociálního zabezpečení aktuálně analyzuje možnosti, jak tuto funkcionalitu pro zaměstnavatele také v ePortálu doplnit. Potřebě zaměstnavatelů rozumí. Požadována byla i na workshopech dodavateli mzdových a personálních SW.
V současné době jsou ve hře dvě možnosti rozšíření služby (podobně, jako je tomu u zaměstnavatelů, kteří využívají VREP):
- Možnost přihlásit si přes ePortál odběr notifikací se změnami ke konkrétnímu číslu rozhodnutí (identifikátoru).
- Službu na ePortálu, která by vracela všechny změny podání k přihlášeným číslem rozhodnutí (tj. k identifikátorům, na které se zaměstnavatel v minulosti dotázal) za zadaný časový interval.
Je třeba vytvořit zcela nové řešení. Není bohužel principiálně možné rozšíření stávající služby pro eNeschopenky. Její funkčnost se odvíjí od toho, že je v okamžiku posouzení lékaře známo, u které osoby nastává sociální událost (PN), a dotahují se informace o zaměstnavateli. Toto výchozí nastavení u ostatních dávek nemáme, typicky nastává sociální událost u jiné osoby, než u které se bude řešit nepřítomnost v zaměstnání a dávka. Musí proto nejprve proběhnout dotaz zaměstnavatele ke konkrétnímu identifikátoru. Poté je možné případně zavést notifikační služby,
vysvětlila za Českou správu sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.
Výplata v hotovosti a nemocenská dávka
Dávka je vyplácena na stejné číslo účtu, na jaké je zaměstnancem poskytována mzda (plat nebo odměna). Zaměstnanci, kteří pobírají příjmy v hotovosti, musí ČSSZ doložit žádost o změnu způsobu výplaty dávky. Dávky v hotovosti vyplácet nelze. Je nutné zvolit jiný způsob výplaty dávky. Formulář je dostupný na ePortálu ČSSZ: Žádost o změnu výplaty dávky. Žádost lze podat elektronicky, poštou nebo prostřednictvím zaměstnavatele jako přílohu k formuláři NEMPRI25.
Preferujete rozšíření služeb ePortálu o notifikace zasílané do budoucna?
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí