[ KOMENTÁŘ] Toto zdražování má negativní dopad na majitele firem i běžné smrtelníky. V dnešním článku se podíváme, jak vypadají ceny reklamy na Google, a to rovnou dvojím pohledem.
Co se dozvíte v článku
První část se bude věnovat informacím z veřejně dostupných zdrojů a představím také reálná data bezmála dvou desítek firem z české e-commerce napříč různými odvětvími. Cena bude prezentována prostřednictvím ceny za kliknutí (CPC) a ceny za 1 000 zobrazení reklamy (CPM).
Co nám o cenách říká Google?
1. Kampaně v Googlu rapidně zdražují
Na webu Cognito.cz se dočtete, že cena reklamy (nejen) na Googlu neustále roste. Způsobuje to čím dál větší počet e-shopů, a tedy větší konkurence. Dalším faktorem je také inflace. Obojí dává smysl, potýkáme se s tím všichni a málokdo by se zde pouštěl do sporu. V článku najdeme i souhrnná data z různých reklamních platforem. Ta uvádějí meziroční nárůsty v desítkách procent v období let 2018 až 2021. Chybí zde ale data vyloženě pro Google.
2. Ceny meziročně rostou v 86 % odvětví
Viva marketing se odkazuje na data z WordStream a píše o meziročním růstu (2024/2025) CPC o 10 % napříč trhem a až 25% nárůstu u sektorů jako jsou realitní kanceláře, sport a rekreace a osobní služby. Zároveň ale uvádí, že se zvyšování cen zpomaluje.
3. Zaplatíme až o 61 % více
Článek z dubna 2025 na WordStream.com tvrdí, že cena za lead (kontakt na potenciálního zákazníka) je od roku 2021 od 61 % vyšší. Důvodem je opět vyšší konkurence, omezení cookies nebo využití umělé inteligence při optimalizaci kampaní. Zde se ale jedná výhradně o vyhledávací kampaně cílené na získávání kontaktů.
4. Google odkrývá karty
SearchEngineLand to vzal více zeširoka a ukázal data z několika zdrojů, a to z vlastních kampaní, analýzy WordStream a ročních reportů přímo od Googlu.
Interní data 7 největších účtů ukázala průměrný meziroční nárůst 11,8 % za posledních 7 let, kdy celkový nárůst CPC dosáhl v průměru 9,3 USD! To je opravdu vysoké číslo, které je ale limitováno malým datovým vzorkem.
WordStream vychází z většího souboru, a to 17 000 různých kampaní v Google Ads. Zde byl průměrný meziroční nárůst 4 % v letech 2021 až 2024. CPC se za tuto dobu zvýšilo v průměru o 0,6 USD, což je podstatně nižší hodnota.
Samotný Google uvádí, že objem reklamy meziročně rostl v průměru o 14 % za období 2019 až 2024. CPC se pak údajně zvyšuje o 2,3 % za rok. Údaje zde mohou být zkresleny nízkou cenou reklamy v rozvojových zemích, kde se objem inzerentů razantně zvyšuje. Dalším faktorem pak je automatický bidding, který je z pohledu CPC podstatně efektivnější než manuální.
Na základě těchto zdrojů bych se přiklonil spíše k nižšímu nárůstu cen v průběhu let. Teď se ale pojďme podívat, jak vypadají data českých firem, což je pro vás asi nejzajímavější.
Kolik si připlatí české firmy?
Pro bližší náhled na vývoj cen reklamy v české e-commerce jsem zpracoval data 16 klientů napříč různými obory od nemovitostí, oblečení, bytových doplňků, personální agentury až po víno za období 2021 – 2024. V potaz jsem bral CPC a CPM.
Zde je tabulka s výsledky:
Metrika | Průměrný meziroční nárůst (%) | Průměrný meziroční nárůst (částka) | Celkový nárůst (%) | Celkový nárůst (částka) |
---|---|---|---|---|
CPC | 0,75 % | 0,045 Kč | 2,06 % | 0,135 Kč |
CPM | 13,31 % | 17,48 Kč | 41,42 % | 52,43 Kč |
Z pohledu CPC je nárůst takřka zanedbatelný. Meziročně se jednalo o méně než 1 % a 0,045 Kč. Za celé období to pak jsou pouhá 2 % a 0, 135 Kč. Zde se tedy nemůžeme bavit o žádném rapidním zdražení.
Vyšší čísla ale vidíme u CPM, které se meziročně zvyšovalo o 13,31 % a necelých 17,5 Kč. Celkově pak od roku 2021 tisíc zobrazení reklamy zdražilo o 41,42 % a 52,43 Kč.
Cena reklamy tedy roste, ale nejedná se o nijak drastické číslo. Na základě těchto dat nemůžeme Google hanit za nelidské zdražování.
Musíme ale brát v potaz limity této analýzy. Těmi jsou jednak malý vzorek firem, chybějící informace o konkrétních typech kampaní, konkurenci nebo výši investic do reklamy.
Co to znamená pro vás?
Na základě informací z několika zdrojů cena reklamy zásadně neroste. I přesto byste se ale měli zaměřovat na co nejvyšší efektivitu kampaní a celkového výkonu vašich online marketingových aktivit.
Zde je proto několik doporučení, která vám k tomu mohou pomoct.
1. Konverzní poměr
Pomocí zvyšování uživatelské přívětivosti webu/e-shopu (UX), usnadnění nákupního procesu, užitečných produktových informací a vizuálního obsahu nebo optimalizaci kampaní na konverze můžete dosáhnout větší míry dokončení nákupu.
2. Hodnota objednávky
Čím více u vás zákazník utratí, tím větší bude návratnost investice do reklam i ostatních aktivit. Zaměřte se tedy na up-sell, cross-sell a zvyšování položek nebo jejich hodnoty v každém nákupním košíku.
3. Organická návštěvnost
Kromě placených kampaní se zaměřte také na organickou návštěvnost. Nemusíte totiž platit za každou návštěvu. Zákazníci k vám budou chodit mimo placené kampaně, pokud zapracujete na SEO a zvyšování povědomí o značce.
4. Unikátní produkt
To se lehko řekne, mít unikátní produkt, ale pokud to samé, co vy, prodává také Temu nebo jiný zahraniční marketplace, máte problém. Tyto firmy totiž investují do reklamy pravděpodobně podstatně vyšší částky než vy a ve velkém zdražují akvizici zákazníků ve vaší kategorii.